A japán „tudományos” bálnavadászati „intézet” – ismert nevén az ICR (Institute for Cetacean Research) – nehéz helyzetben van ebben az évben.
Valószínűsíthetően, a japán „tudományos” bálnavadász-flotta nem lesz képes 2011. decemberében visszatérni az Antarktisz térségébe. A japán kormány ezen a héten hatalmas költségvetési megszorításokat és átcsoportosításokat jelentett be, a természeti katasztrófa utáni újjáépítésre. Az atomerőmű balesete miatt Fukushima-ban és környékén evakuálásra került sor, az atomreaktor állapota továbbra is kritikus, folyamatosan hűtik, a munkálatok több százmillió USD-t emésztenek fel a japán államkincstárból. A bejelentett költségvetési változtatások egyaránt elvonásokat jelentenek az ifjúsági és az időskori támogatások köréből, de csökkenti az infrastruktúrában szükséges fejlesztésekre és javításokra tervezett kereteket is.
Mindazonáltal, egyes japán kormányzati tisztviselőket még mindig hajt a büszkeség, a harag és a bosszú. Ennek megfelelően Japán nemrég egy delegációt küldött Palauba, a palaui kormány és a Sea Shepherd között létrejött együttműködés elleni javaslattal. A hivatalosan meg nem erősített információ szerint, a küldöttek egy járőrhajót ajánlottak fel a mini szigetállamnak, amennyiben az visszalép a Sea Shepherd-del való együttműködéstől. A Sea Shepherd helyzetét tulajdonképpen megkönnyítené, ha a japán kormány valóban biztosítaná Palau számára a járőrhajót. Abban az esetben lehetőségünk nyílna hasonló (orvhalászat elleni) együttműködést kezdeményezni más, Csendes-óceáni szigetállamok kormányaival.
Valóban kicsi az esély arra, hogy a japán kormány ismét megkockáztatná a nyilvánosság ellenszenvét és felháborodását azzal, hogy a jelen körülmények között támogatást nyújtana a japán „tudományos” bálnavadász-flotta illegális tevékenységéhez.
De, ha ez minden ésszerű gazdasági és etikai ellenérv ellenére mégis bekövetkezne, a Sea Shepherd hajói visszatérnek az Antarktiszi Bálnavédelmi Térségbe, és radikálisan folytatni fogják a bálnavadászat akadályozását.
Néhány kritikusunk azt tanácsolta, hogy a katasztrófák miatt hagyjuk „békén” Japánt.
A Sea Shepherd soha nem a japán nép ellen lépett/lép fel, hanem a néhány száz – törvényellenes tevékenységet folytató – „munkás” ellen, akik a Japántól földrajzilag is oly távoli, az Ausztráliához tartozó, 1986-óta Antarktiszi Bálnavédelmi Területként deklarált térségben mészárolják a ceteket.
Egy esetleges földrengés miatt lehetne-e szemet hunyni a kolumbiai drogkereskedelem felett?
Egy esetleges kínai földrengés miatt lehetne-e szemet hunyni a Latin-Amerika térségében zajló kínai, illegális vonóhálós halászat felett? A válasz egyértelműen: NEM!
A természeti katasztrófákat nem lehet felhasználni törvénytelen tevékenység mentségeként!
A Sea Shepherd Conservation Society elkötelezetten küzd a bálnavadászat ellen, függetlenül attól, hogy mely nemzet munkásai, hol és milyen indokból végzik. Nincs megkülönböztetés! A bálnavadászat bűncselekmény, a bűncselekményt pedig meg kell akadályoznunk!