260 bálna a japán „tudományos” bálnavadász-flotta célkeresztjében, a Csendes-óceán észak-nyugati területén

A japán „tudományos” bálnavadász-flotta csütörtökön indult útjára, hogy augusztus végéig 260 bálna (köztük 100 csukabálna) lemészárlása révén tanulmányozza a cetek táplálkozási szokásait, gyomraik tartalmát és DNS-eiket. – adta hírül a japán hírügynökség (NHK).

A hírhedt Nisshin Maru vezetésével, 3 szigonyágyús és 2 kereső hajó, több mint 200 munkással a fedélzetén, különböző japán kikötőkből indult a japán bálnavadászati intézet (ICR – Institute of Cetatean Research) megbízásából és a japán halászati iroda engedélyével. Ez a 18. japán „tudományos” bálnavadászati szezon a Csendes-óceán észak-nyugati területén.

Japán bálnavadászata éles kritikákat kapott a környezetvédő szervezetektől, melyek hangsúlyozzák, hogy a tudományos célból, kegyetlenül lemészárolt bálnák teste a piacokon és az éttermekben kerül értékesítésre, ami kimeríti a kereskedelmi bálnavadászat fogalmát. A japán „tudományos” bálnavadász-flotta 1987 óta, általában kb. 1.000 bálnát gyilkol meg évente, a nemzetközi bálnavadászati tanács (IWC – International Whaling Commission) engedélyére hivatkozva.

A kereskedelmi bálnavadászat nemzetközi törvény által 1986 óta tiltott, ugyanakkor a tudományos célú bálnavadászat még engedélyezett.

Ausztrália a hágai nemzetközi bírósághoz fordult, hogy ezt a visszás mészárlási kiskaput megszüntettesse, és beszámoltassa a japán illetékeseket a „tudományos” bálnavadászatuk „tudományos” eredményeiről.

Követeljük, hogy soha többé ne lehessen meggyilkolni egyetlen cetet sem, még „tudományos kutatási célokra” hivatkozva sem! – nyilatkozta Peter Garrett, Ausztrália környezetvédelmi minisztere.

A japán bálnamészárlás nyilvánvaló ellentmondásait támasztja alá 2 egykori japán bálnavadász, akik elmondták, hogy számos bálnavadász munkás alkalmanként akár 5-600 kg bálnatestet is ellop, értékesítés vagy saját fogyasztás céljából.

A „The Cove” bemutatása óta a szigetországban is egyre többen tiltakoznak a Japánra szégyent hozó cetmészárlás ellen, ismerte be az ICR szóvivője.

2011. február 18-án a japán kormány visszarendelte az Antarktisz térségéből a „tudományos” bálnavadász-flottát, a radikális környezetvédő szervezet, a Sea Shepherd fenyegető fellépésére hivatkozva. A Sea Shepherd agresszívnek, de nem veszélyesnek definiálja taktikáját, füst és bűzbombákkal akadályozzák a munkát a bálnavadász-hajókon, hajójukkal állnak a flotta útjába. A halászati intézet nyilatkozata szerint, a 4 hajóból álló „tudományos” bálnavadász-flotta a 2010/11-es bálnavadászati szezonban 172 cetet gyilkolt meg, 1/5 részét a vadászati kvótának.