„Operation Desert Seal” – finom-lelkűeknek nem ajánlva…! Paul Watson Kapitány kommentárja

Skóciából repültem Johannesburgon keresztül Durbanba (Dél-Afrikai Köztársaság). A johannesburgi reptéren úgy döntöttem, hogy a nálam lévő USA és kanadai útleveleim közül az utóbbival lépek be az országba, bár tulajdonképpen mindkét útlevelemmel szerepelek az úgynevezett „kék” listán.

A bevándorlási hivatal munkatársa a rutin útlevél-ellenőrzést azzal zárta, hogy meg kell várnom a dél-afrikai rendőrség munkatársait. Ígérte, néhány perces procedúra előtt állok, ami után mehetek is dolgomra. Érdeklődéssel hallgatta, amikor közöltem vele, hogy ugyanazon a listán vagyok, amelyiken a Dalai Láma is szerepel, mi mindketten hivatalosan ismertetett, (a Dalai Láma kínai, míg én japán) politikai „okok” miatt vagyunk terroristák, de nincs ellenünk letartóztatási parancs.

Egy barátságos rendőr érkezett, beszélgettünk Nelson Mandeláról, az ő kanadai utazásáról, stb., amíg átkísért a reptéri rendőrségi irodába. Ott már egy másik, Cape Town-i hivatalnok várt rám, udvariasan társalogtunk, míg a kolléganője kinyomtatta az anyagomat. Csengett a telefon, a rendőr válaszolta, „oké, letartóztatjuk és az átszállításig itt tartjuk”.

Elgondolkoztam, mit tudok most tenni, de megnyugodtam, hiszen valahogy mindig lesz… Arra készültem, mindjárt kattan a bilincs a csuklómon, amikor a rendőr letette a telefont, és egy másik várakozó férfihoz fordult, „megérkezett a letartóztatási parancs Cape Town-ból, drogkereskedelem miatt”! A férfi hangoztatta ártatlanságát, sajnáltam őt, de ugyanakkor megkönnyebbültem, tehát nem rólam beszéltek a telefonban. A tisztviselő visszaadta az útlevelemet, szabadon távozhatok, és kijelentette, szereti a Whale Wars szériát.

A szerencsésen végződő közjáték után végre megérkeztem Durbanba, a Nemzetközi Filmfesztiválra, Trish Dolman filmjének, az „Eco-Pirate: Paul Watson története” bemutatójára, ahol interjúk sokasága várt rám.

A filmfesztiválon túl is, némiképp törvényileg is érintett voltam, nem pont Dél-Afrikában, hanem a szomszédos Namíbiában. Ugyanis az elmúlt hónapban egy önkéntesekből álló csapatom Namíbiában dolgozott, hogy dokumentálja a szörnyűséges fókamészárlást az Operation Desert Seals (a sivatag fókái) elnevezésű kampányunk keretében, melyet Steve Roest és Laurens de Groot vezetett. (beszámoló hamarosan)

Namíbiában és Kanadában egyaránt a törvénytelen fókamészárlás helyszínén „lehet” tartózkodni, a különbség a 2 ország között, hogy Kanadában letartóztathatnak a fókamészárlás törvénytelen filmezéséért, de Namíbiában a forgatás az életedbe is kerülhet, a helyi fókavadászok ugyanis nem rettennek el az erőszak alkalmazásától.

Tegnap a legénységünk kénytelen volt menekülni, ugyanis a namíbiai hadsereg katonái éjjellátó kamerával felügyelték a sivatag partközeli szakaszát, ahol a mészárlás történik. A Sea Shepherd önkénteseknek szerencséjük volt, mert szintén rendelkeztek ilyen technikai eszközzel, így kb. 5 km-es üldözés után lerázták üldözőiket. A namíbiai haditengerészet 2 járművel biztosítja a partszakaszon zajló kegyetlen mészárlást, így az valójában a namíbiai fegyveres erők teljes védelme alatt áll.

A namíbiai elnök kibocsátott egy nyilatkozatot, miszerint a fókamészárlás dokumentálása sérti a namíbiai állambiztonságot és ezért a legénységünket le akarta tartóztattatni. Hosszú menekülés következett tehát, a rendőrségi ellenőrzési pontok elkerülésével átjutni Dél-Afrikába.

2011. nyarán 92.000 fókakölyök könyörtelen lemészárlása zajlik a namíbiai partokon. Ez nemcsak egy nyilvánvalóan erkölcstelen, de törvénytelen mészárlás, amelynek korrupciós szálai a namíbiai kormány, a namíbiai katonaság és a namíbiai rendőrség legmagasabb szintjéig vezetnek!

A legénységünk ízelítőt kapott eme, szorosan összefonódó szálak befolyásából. A szállásukra behatoló rablók elloptak tőlük több kamerát és laptopot.

Közben a Brigitte Bardot legénysége a Feröer-szigetek térségében járőrözik, hogy megakadályozza a gömbölyűfejű delfinek lemészárlását, miközben egy dán hadihajó árnyékként követi őket. A Sea Shepherd történetében most fordul elő először, hogy két különböző haditengerészet is harcba van állítva ellenünk, miközben mi akadályozni próbáljuk ügyfeleink mészárlását.

Furcsa ez a világ, ahol felfegyverzett haditengerészet látja el az óceánjaink elpusztítóinak a védelmét.