Növekvő feszültség közepette készülődnek a japán bálnavadászok és a bálnavédő aktivisták egy újabb viharos konfrontációra az Antarktisz térségében.
A Sea Shepherd legutóbbi (Operation No Compromise) Antarktiszi bálnavédő kampánya és a hozzá kapcsolódó japán hivatalos nyilatkozatok tavasszal még azt prognosztizálták, hogy a japán bálnavadászok végre felhagynak a tudomány leple alatt folytatott bálnamészárlással.
Paul Watson Kapitány mindig emlékeztet, minden bizonnyal ő az egyetlen reality-sztár, aki nem szeretne újabb szériát a sorozatából – mondja Jason Carey a „Bálnák Háborúja” dokumentum-sorozat producere, hangsúlyozva, hogy ameddig a japán bálnavadászok gyilkolják a bálnákat, Paul Watsonék szereplése is folytatódik, majd hozzáteszi, véleménye szerint következő sorozatra (Bálnák Háborúja VI.) már nem lesz szükség.
A világ reményeit a japán mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és halászati miniszter, Michihiko Kano a múlt héten rombolta földig, amikor bejelentette, hogy a japán bálnavadász-flotta ismét vissza fog térni az Antarktisz térségébe, és folytatni fogja a bálnák „tudományos” mészárlását, a halászati hivatal biztonsági hajója által védelmezve a várható szabotázs-akciók ellen.
Természetesen, most a japán illetékesek a büszkeséget helyezik a profit elé, miután a flottának tavaly – a Sea Shepherd radikális fellépésének köszönhetően – korábban kellett felhagynia a mészárlással. Paul Watson Kapitány nyomatékosítja: szervezete ismét készen fog állni, hogy a bálnák életéért beavatkozzon, és mélységesen elítéli a japán kormányt, amely a kegyetlen gyilkolást támogatja, ahelyett, hogy az országukat sújtó sorozatos természeti katasztrófák (földrengés, szökőár és tájfunok) valamint a nukleáris balesetek utáni helyreállításra koncentrálna. „A japán illetékesek hivatalosan megerősítették, hogy folytatni fogják a bálnavadászatot, ami egy nyílt sértés a bálnavadászat-ellenes nemzetek ellen, akik oly nagylelkűen járultak hozzá a katasztrófa sújtotta ország megsegítéséhez. A japán kormány elfogadta a külföldi segítséget a tragédia áldozatai számára és most abból a forrásból arra különít el keretet, hogy az ártatlan bálnákat törvénytelenül mészárolhassák az Ausztráliához tartozó, 1986. óta Antarktiszi Bálnavédelmi Területként deklarált térségben, a bálnavadászati moratórium ellenére. Most úgy tűnik, már nem a profit, vagy a szükséglet vezérli őket, hanem az a téveszméjük, hogy nekik a büszkeségük védelmében, joguk van lemészárolni a bálnákat egy nemzetközi törvény által deklarált Bálnavédelmi Területen. Ez szégyen és arculcsapása mindazoknak, akik segítettek nekik, amikor szükség volt rá.”
A japán mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és halászati minisztérium bejelentette, hogy 54%-kal többet költ az ez évi bálnamészárlás biztonságára, a tavalyi, bálnavadászat-támogató költségvetési kiadásokhoz képest. Egy biztonsági hajó fogja kísérni a flottát, melynek az lesz a feladata, hogy szükség esetén megvédje a gyilkosokat az aktivisták beavatkozásától.
Az amerikai kormány csütörtökön (október 13-án) reagált a bejelentésre, megfontoltságra intve mindkét oldalt. Monica Medina, – aki az USA delegációjának aktuális vezetői posztját tölti be a Nemzetközi Bálnavadászati Tanács (IWC) konferenciáin – figyelmeztetett, hogy ez a döntés csak fokozni fogja az IWC-ben uralkodó egyre élesebb feszültségeket. Hangsúlyozta, hogy a tudománynak nincs szüksége megölni a bálnákat „tudományos” célból. Mindenfajta kutatási kérdésre választ lehet kapni különböző technikák és módszerek használatával, élő bálnák tanulmányozása révén. Az USA számára a hajók és az emberélet biztonsága prioritást élvez mindenek felett a tengereken. Ezért felszólítja mindkét oldalt, hogy tartózkodjanak mindennemű olyan cselekedettől, ami kockázatot jelenthet a biztonságra, vagy emberéletre. „Ezeknek a veszélyes konfrontációknak a Déli-óceánon be kell fejeződniük, mielőtt még valaki komolyan megsérülne vagy meghalna.”
Paul Watson Kapitány az USA állásfoglalását kiegészítette: „Több mint 100 főből álló önkéntes csapatom kész vállalni minden veszélyt, hogy megvédjék a bálnákat a gyilkosoktól. Meg kell ölniük bennünket, ha meg akarják akadályozni, hogy beavatkozzunk szégyenletes mészárlásuk megállításáért. Kérdés, hogy a japán nép kész-e arra, hogy emberéleteket veszélyeztessen, védett fajok kegyetlen és törvénytelen mészárlásának védelmében? Meg kell halnunk, hogy a japán becsület és büszkeség ne sérüljön? Ha igen, hát HOKA HEY (lakotául – amerikai őslakos nyelv: jó nap a halálra) és mi vállalunk minden kockázatot, amit csak az arrogáns, kapzsi invázió megállítása követel a bálnák védelméért az 1986-ban deklarált Antarktiszi Bálnavédelmi Területen!”
A tervek szerint az Animal Planet november végén kezdi vetíteni a „Bálnák Háborúja IV. szériát (2010/11 – Operation No Compromise) világszerte. És bár még nem ismerjük az Animal Planet műsorrendjét 2012-re, de az USA-ban várhatóan júniusban már látható lesz a Bálnák Háborúja V. széria (2011/12 – Operation Divine Wind).
(A Mother Nature Network www.mnm.com cikke)