A Greenpeace-nek számot kellene végre adnia szégyenletes viselkedéséről

Greenpeace - Arctic Sunrise

Junichi Sato, a japán Greenpeace igazgatója nyilvánosan elítélte a Sea Shepherd Conservation Society-t, amiért az megvádolta a japán bálna-lobbyt a 2011. márciusában bekövetkezett földrengés és szökőár károsultjainak megsegítésére érkezett nemzetközi támogatás jelentős részének a balnavadász-flotta védelmére való felhasználásával.

Néhány nappal korábban a Greenpeace igyekezett botrányt robbantani, amiért a pénzt a bálnavadász-flotta támogatására fordítják. Sato úr az alábbi állásfolglalást adta ki: “A bálnavadász iparág nemcsak hogy képtelen túlélni hatalmas kormányzati támogatás nélkul, de most még a 2011. márciusi hármas katasztrófa áldozatainak megsegítésére összegyűlt pénzből is követelnek. Ez már egy még mélyebbre süllyedése a szégyenletes bálnavadász iparágnak és az érzéketlen politikusoknak, akik támogatják azt.”

Válaszul a japán illetékesek azt állították, hogy a pénz a befolyt adókból és nem pedig az újjáépítési alapból származik (ami teljességgel ellentmond a japán halászati ügynökség korábbi médianyilatkozatának, melyben egyérteműen és több alkalommal is elhangzott az összeg forrása). Sato úr, megfeledkezve korábbi állásfoglalásáról, úgy döntött, hogy ezt a lehetőséget kihasználja a Sea Shepherd lejáratására. Hivatkozva Sato úrra, Paul Watson Kapitány a SKY TV-ben azt nyilatkozta, hogy “igazán szégyenletes”, ahogyan azzal a pénzzel bánnak, amit “az emberek a világ minden tájáról” küldtek, és akik álmaikban sem gondolták, hogy az végül hogyan is lesz felhasználva.

Sato úr ezt az állítást felelőtlenségnek tartja, és kijelentette, hogy Watson egyáltalán nem tesz szívességet a természetvédőknek azzal, hogy félretájékoztat az igazságról. Sato úr állítja, “Ez az egész bálnavadászat-ellenes mozgalom hitelét csorbítja.”

Mi a japán halászati ügynökség megbízható nyilatkozataiból tudjuk, hogy közel 30 millió USD lett elkülönítve a földrengés és a szökőár utáni helyreállítási munkálatokra szánt alapból azzal az indoklással, hogy a bálnavadász iparág újjáépítése is jogos felhasználás. Most a japán kormány visszalépett, és azt állítja, hogy az erre szánt pénz a befizetett adókból származik. Akárhogy is legyen, fel kell tenni a kérdést, hogy ha a japán emberek egy része még a mai napig hajléktalan a márciusi katasztrófa óta, miért fordítanak a bálnavadász iparágra közel 30 millió USD-t, csak hogy megvédjék törvénytelen mészárlásukat az Ausztráliához tartozó Antarktiszi Bálnavédelmi Területen? Most akkor vagy a japán külügyminisztérium illetékese, vagy a japán halászati minisztérium illetékese hazudik!

Paul Watson Kapitány úgy véli, hogy a japán Greenpeace részéről komplett felelőtlenség a japán kormány ellentmondásos nyilatkozatait a Sea Shepherd ellen felhasználni.

“Sato úrnak a saját szervezeténél kellene körülnéznie, amikor megkérdőjelezi a hitelességet ebben a témában. Ők évente közel 40 millió USD-t gyűjtenek a bálnavadászat-ellenes kampányukra, és amit tesznek, az kimerül abban, hogy leveleket küldtek szét újabb adományokat kérve. Évek óta nem küldtek hajót a Déli-Óceánra, hogy kifüggesszék rajta bannereiket. A japán bálnavadász-flotta egyenesen a Greenpeace Esperanza nevű hajója előtt fog elhaladni Palau-nál, de a Greenpeace nem fog konfrontálódni velük. Ez az igazi szégyen. Pénzt gyűjteni az emberektől a bálnavédelem ígéretével, és közben támadni az egyetlen olyan szervezetet, aki tényleg mentett már meg bálnákat a Déli-Óceánon” – mondta Paul Watson Kapitány. “Én kértem a Greenpeace-t, hogy csatlakozzon hozzánk azzal a közös céllal, hogy együtt lépjünk fel a bálnavadász-flotta ellen, de elutasítottak. El sem tudom képzelni, hogy mit tesznek a dollár-milliókkal, amit a bálnák védelmére gyűjtenek, de az egyetlen amit tudok, hogy nem használják azt a bálnák védelmére! Ami tény, hogy a Sea Shepherd 863 bálna életét mentette meg a tavalyi évben a szigonyágyúktól, miközben a Greenpeace egyetlen egyet sem. És ez az egyetlen hitelesség, ami számunkra releváns, semmi más!”