Avagy a japán és Costa Rica-i kapcsolat kronológiája
2011. október: A japán Institute Cetacean Research (ICR, azaz a japán bálnavadászati ipar hivatalos elnevezése) hozzávetőlegesen 30 millió USD támogatást kap a 2011. márciusi földrengés és szökőár károsultjainak megsegítésére érkezett, nemzetközi adományokból. Az összeget az illegális japán bálnavadász-flotta védelmére fordítják a Sea Shepherd fellépése ellen a Déli-óceán Bálnavédelmi területén.
2011. december 6-10: Laura Chinchilla Costa Rica-i miniszterelnök Japánba látogat.
2011. december 8: A Casa Presidencial (Costa Rica-i média) sajtóközleménye szerint: 2011. december 8-án, csütörtökön 18:30-kor kb. 30 perces tárgyalás kezdődött Yoshihiko Noda miniszterelnök és Laura Chinchilla Miranda Costa Rica-i miniszterelnök között.
2011. december 8: A japán Institute Cetacean Research (ICR) keresetet nyújt be a Sea Shepherd Conservation Society ellen, amiért a Sea Shepherd járművei beavatkoznak a törvénytelen japán bálnamészárlás ellen a Déli-óceán Bálnavédelmi Területén. A Sea Shepherd már másnap kézhez kapja a bírósági keresetet.
2012. március 8: A japán illegális bálnavadász-flotta a tervezettnél két héttel korábban hagyja el az Antarktiszi Bálnavédelmi Területet, az 1.035 fős vadászati kvótájának 26%-os teljesítésével, 267 meggyilkolt bálnával. A Sea Shepherd megakadályozta 768 bálna lemészárlását.
A japán illegális bálnavadász-flotta 2011-ben másfél hónappal a tervezett befejezés előtt, február 18-án vonult vissza a tervezett vadászati kvótájuk 17%-ával, 172 meggyilkolt bálnával. 2011-ben a Sea Shepherd 863 bálna lemészárlását volt képes megakadályozni. Összességében a Sea Shepherd 8 antarktiszi bálnavédelmi kampánya 3.690 bálna életét mentette meg a japán szigonyágyúk halálos támadásától, miközben hatalmas költségeket okoztunk a japán bálnavadász iparágnak.
2012. március 19: A bíróság elutasította az Institue Cetacean Research által az USA Seattle-i bíróságánál benyújtott előzetes végzés iránti kérelmet.
2012. május 13. Paul Watson Kapitányt letartóztatják a frankfurti repülőtéren. A Costa Rica-i feljelentés egy 2002. áprilisi incidensre hivatkozik, miszerint Paul Watson Kapitány akciójával veszélyeztette a Costa Rica-i Varadero I. hajó halászainak életét. A 2002-es incidens, melynek célja a guatemalai vizeken zajló illegális cápauszony-vadászat elleni fellépés, a guatemalai kormány engedélyével zajlott és az eseményeket a Sharkwater dokumentumfilm is megörökítette, nem okozott sem személyi sérülést, sem anyagi kárt.
2012 május 21: Alex Cornelissen Kapitány találkozik a Costa Rica-i környezetvédelmi miniszterrel, aki kifejezi igényét arra, hogy a Sea Shepherd visszatérjen felségvizeikre, és részt vegyen a Cocos Island ökoszisztémájának védelmében az illegális halászat és cápavadászat ellen.
2012 június 26: Japán 9 millió USD támogatást nyújt a Costa Rica-i idegenforgalmi hivatalnak (ICT) és a Környezetvédelmi és Energiaügyi Minisztériumnak (MINAET). “Köszönettel ünnepeljük a japán kormány eme jelentős adományát.” – nyilatkozta Juan Carlos Borbón, az ICT vezérigazgatója.
Tehát a Costa Rica-i miniszterelnök és a japán miniszterelnök között létrejött találkozót követő 6 hónapon belül Paul Watson Kapitányt letartóztatták a Costa Rica-i kormány 10 évvel korábbi incidensre hivatkozó vádja alapján, miközben a japán kormány 9 millió USD-vel támogatja a Costa Rica-i nemzeti parkok védelmét/fenntartását és fejlesztését.
Néhány a megválaszolatlan kérdések közül:
- Megvitatták-e 2011. december 8-án a Chinchilla miniszterelnök asszony és Noda miniszterelnök úr tárgyalása során a Varadero I ügyet, vagy Paul Watson Kapitány akcióit?
- Miért nyújtott be Costa Rica 10 évvel egy incidens után feljelentést, az ominózus miniszterelnöki találkozóval közel egy időben?
- Mikor adta a japán kormány a 9 millió USD támogatást Costa Ricának?
- Milyen forrásból származik a japán kormány 9 millió USD-os adománya Costa Rica számára? Származhat-e a japán halászati hivataltól, esetleg része volt annak a közel 30 millió USD-nek, amit a földrengés és a szökőár károsultjainak megsegítésére beérkezett nemzetközi adományból különítettek el a Sea Shepherd elleni fellépés céljára?
- Milyen feltételekkel adta a japán kormány a 9 millió USD támogatást Costa Ricának?
- Lobbizott-e Japán Paul Watson Kapitány Costa Rica-i kiadatásáért?
Nem számítunk válaszra sem Costa Ricától, sem Japántól. De számos közvetlen és közvetett bizonyíték arra vall, hogy masszív japán befolyásra jött létre a Costa Rica-i feljelentés Paul Watson Kapitány ellen, aki jelenleg Németországban várja a kiadatására vonatkozó Costa Rica-i döntést.
A japán bálnavadászat támogatására a földrengés és szökőár károsultjainak megsegítésére befolyt nemzetközi adományokból elkülönített közel 30 millió USD-t az Institute for Cetacean Research (ICR) elismerte, az alábbi linkek tartalmaznak néhány, a témában megjelent cikkeket a világ vezető médiáiban:
Japan says some tsunami reconstruction funds going to whaling (CNN)
Japan using tsunami funds for whaling hunt (USA Today)
Use of Government Recovery Funds Stokes Japan Whaling Row (Wall Street Journal)
Japan funding whaling hunt with disaster budget (Seattle Times)
Japan tsunami relief funds go to save — whaling (San Francisco Gate)
Japan whaling fleet accused of using tsunami disaster funds (The Guardian)
Japan Admits Tsunami Funds Used to Defend Whaling Fleet (Mother Jones Magazine)