Alex Cornelissen Kapitány kommentárja
A környezetvédelmi tevékenység időnként letartóztatással és akár börtönbüntetéssel jár. Többnyire a bűnünk mindössze az, hogy határozottan kiállunk országok ellen, melyek a gazdaságuk érdekében bűncselekményt követnek el a természet ellen. Annak ellenére, hogy számtalan törvény és megállapodás létezik a élőhelyek, fajok, illetve a természet globális védelméért, ezeknek a törvényeknek és megállapodásoknak betartatása gyakran nem, vagy nem megfelelően szabályozott.
A Sea Shepherd Conservation Society egy törvény-végrehajtási szervezet, amely a nyílt tengereken tartatja be a nemzetközi törvényeket, a nemzetközi törvényi kereteken belül. Azt a feladatot látjuk el, amelyek a kormányoknak világszerte el kellene végeznie; de amelyet úgy tűnik: azok nem akarnak vagy nem képesek ellátni. Úgy tűnik, a gazdasági érdekeiken kívül eső területek védelme – különösen, ami számukra nem jár rövidtávú politikai előnyökkel – nem szerepel terveik között. Ekkor lép képbe a Sea Shepherd!
A legtöbb kormány hálás az erőfeszítéseinkért, hiszen általunk nekik nem kell foglalkozni a problémával, és elégedetten tapasztalják a beavatkozásunk hatására bekövetkező pozitív változásokat. Kivételt képeznek természetesen azok az országok, melyek megszegik a nemzetközi törvényeket; de azok soha nem lesznek képesek megállítani vagy elrettenteni minket.
Amit jelenleg, Paul Watson Kapitány esetén keresztül tapasztalunk, az egyetlen nemzet kormányának világos kísérlete, hogy megállítson embereket és/vagy szervezetet a törvénytelen tevékenységük leleplezésében. Mostanra kristálytisztán és kétséget kizárólag bizonyított a japán kormány szerepe és felelőssége a Paul Watson Kapitány ellen indított Costa Rica-i kiadatási kérelemben.
Nézzük csak a tényeket. Costa Rica régóta megfeledkezett arról az ügyről, amelyben a korábban elítélt illegális cápauszony-vadászok (ugyanazt a hajót és legénységet törvénytelen halászatért 2001-ben letartóztatták és elítélték a Galápagos-szigeteken) azzal vádolták Paul Watson Kapitányt, hogy miatta valaki elcsúszott a hajón és eltörte az ujját. Az incidens 2002 áprilisában történt, de az üggyel soha nem foglalkoztak érdemben, míg csak Costa Rica miniszterelnöke látogatást nem tett Japánban a 2011-es év végén.
Nyilvánvalóan felbőszítettük a japán kormányt. Helyes. Garantálhatom, hogy még sokkal jobban fel fogjuk bőszíteni őket, amikor véget vetünk a japán bálnavadász-flotta törvénytelen tevékenységének a „Zéró Tolerancia” Hadműveletünk során! Garantálhatom, megalázó vereségre kell készülniük!
A Sea Shepherd kénytelen volt az évek során számtalan kormány-kísérlettel szembe nézni, mely során megpróbáltak bennünket megfélemlíteni vagy megakadályozni az óceánok védelmében.
Csak a személyes tapasztalataimat említem:
2003 novembere: Letartóztattak bennünket Japánban, Taijiban, amikor Allison Lance-szel együtt, a hálók átvágásával kiszabadítottunk 15 delfint a könyörtelen öböl halálos fogságából.
A vád: beleavatkozás a kereskedelmi tevékenységükbe.
A letartóztatás után meg akartak félemlíteni és hosszú börtönbüntetéssel fenyegettek bennünket. A japán rendőrség 23 napon keresztül próbált rávenni, hogy tanúskodjunk Paul Watson Kapitány és a Sea Shepherd ellen, de mi minden felelősséget vállaltunk a saját magunk által kitervelt és végrehajtott akciónkért, és végül 8.000 USD bírság ellenében szabadlábra helyeztek bennünket.
Az ügy következményeként végre az egész világ felfigyelt a taijii mocskos titokra, amelyet a „The Cove” Oscar-díjas dokumentumfilm összefüggéseivel és kendőzetlen borzalmával nyiltan tárt a világ szeme elé.
Nyilvánvalóan, azóta az taijii horror-öböl a japán kormány, a jobboldali nacionalisták és a kapzsi halászok egyre agresszívabb, ellenséges kísérleteinek harcterévé vált az delfineket védelmező Öböl Őrei ellen.
Az elmúlt mészárlási szezonban, Erwin Vermeulent, holland Öböl Őrét letartóztatták egy delfintréner hamis vádja alapján, miszerint Erwin meglökte őt. Hónapokon keresztül fenyegették és próbálták megfélemlíteni, hogy kicsikarjanak tőle egy beismerő vallomást. Erwint semmivel sem tudták rávenni, hogy beismerje az általa el nem követett bűncselekményt, és nem tört meg a börtönben töltött hónapok alatt.
A küzdelmünk Taijiban egyre élesebbé válik, de az világos, hogy lassan de biztosan teret nyerünk! Az egész világ figyelmét a taijii mészárlásra irányítottuk, világszerte növekvő tiltakozás nehezül a japán kormányra. Célba vettük a delfináruim-iparágat, amely kétségbevonhatatlanul a legsúlyosabb felelősséggel tartozik a taijii delfinmészárlás folytatásáért! Nyomozást folytatunk a légitársaságoknál, melyek vállalják a fogságba kényszerített delfinek szállítmányozását. És ami a legfontosabb, a japán közvéleményt tájékoztatjuk a gyilkos öbölben zajló borzalmakról, melynek hatására az ellenállás már Japánon belül is egyre erősödik!
2005. március: 10 önkéntes társammal együtt letartóztattak Kelet-Kanadában, a fókavédő kampányunk miatt. A kanadai kormány így fejezte ki növekvő dühét és frusztrációját, amiért jelenlétünkkel akadályoztuk a fókamészárlást, és mert a nemzetközi figyelmet is ráirányítottuk.
A vád: Anélkül voltunk szemtanúi a fókakölykök mészárlásának, hogy ahhoz rendelkeztünk volna az ahhoz szükséges engedéllyel.
A tény ellenére, hogy a letartóztatásunkat megelőzően a fókavadászok megtámadtak bennünket, közülük senkit nem vádoltak meg bűncselekménnyel, a magyarázat szerint a „jelenlétünk provokálta ki az erőszakukat”.
A brutális kegyetlenséggel lemészárolt fókakölykökről készült felvételek révén a világ közvéleménye ráébredt, hogy az a vadászat, amelyről a legtöbben úgy gondolták, az már csak a múlt sötét foltja, – még mindig folytatódik.
2006. április: Első, Sea Shepherd kapitányi feladatom a Farley Mowat kimenekítése Cape Town-ból (Fokváros / Dél-Afrikai Köztársaság) volt. A hajónkat a Sea Shepherd második Antarktiszi Bálnavédelmi hadművelete után foglalták le a Dél-Afrikai hatóságok, és tárgyalásokra hivatkozva fogva tartották.
Ahelyett, hogy időt és pénzt vesztegettünk volna egy politikailag motivált félreállítási kísérletre, hogy a törvénytelen japán bálnamészárlás elleni erőfeszítéseinket lelassítsák, mi egyszerűen távoztunk. Aztán szereztünk egy újabb hajót, melynek neve most Steve Irwin, és visszatértünk a harmadik Antarktiszi Bálnavédelmi hadjáratunkra a törvénytelen japán bálnavadász-flotta ellen.
2008. április: Peter Hammarstedt-et és engem letartóztattak Kelet-Kanadában, ezúttal is a fókavédelmi kampányunk miatt. A kanadai kormány ismét a jelenlétünkben látta a legnagyobb problémát országimázsuk ellen.
A vád: Anélkül váltunk szemtanúivá a fókakölykök mészárlásának, hogy rendelkeztünk volna az ahhoz szükséges engedéllyel.
Hajónkra átszállt egy fegyveres RCMP harci egység. Fellépésük olyan agresszív volt, hogy felmerült, akár meg is sebesíthetnek bennünket, vagy akár még annál rosszabbat is végrehajthatnak ellenünk. Ne feledjék, mi csak felvételeket készítettünk, de a helyzet háborús zónára emlékeztetett, a vértől vöröslő jégtáblákon.
Annak ellenére, hogy minden erőfeszítésükkel azon voltak, hogy folytassák az állami támogatással folyatott fókamészárlást, és megakadályozzák, hogy a világ tudomást szerezzen arról, hogy mi is történik Kelet-Kanadában minden év tavaszán, a Sea Shepherd szignifikánsan járult hozzá, hogy véget érjen az úgynevezett vadászat. 2008-ban Európában betiltották a kanadai fókatermékeket (bőr, olaj, stb.) importját, így valójában bezárult előttük a piac. A kanadai kormány ennek ellenére felháborítóan magas vadászati kvótát állapít meg, de a valós áldozatok száma annak már a töredéke. Nem kétséges, az állami támogatás önmagában már nem sokáig lesz képes fedezni a kanadai fókamészárlás költségeit.
Paul Watson Kapitány áldozatot hozott. A nemzetközi törvények betartatására irányuló erőfeszítései felbőszítették azoknak az országoknak a kormányait, amelyek magukat törvények felettinek tartják. Paul Watson Kapitánynak és a Sea Shepherdnek meg kell védenie azokat a fajokat, amelyeknek szükségük van védelemre, még akkor is, ha a küldetésünk sikere lehetetlennek tűnik. De mit is tudunk mi tenni egy akkora hatalommal rendelkező kormány ellen, mint a japán? Tulajdonképpen nagyon sok eszközünk van. Történelmünk bizonyítja, hogy a legyőzhetetlennek tűnő ellenfelekkel szemben is képesek vagyunk győzedelmeskedni.
A japán kormány és vállalatok, mint az ICR és a Fish & Fish továbbra is folytathatja a Sea Shepherd elleni jogi beadványok gyártását, de minket nem tudnak megfélemlíteni, cenzúrázni, vagy elhallgattatni; éppen ellenkezőleg, ezzel csak tovább erősítik elszántságunkat. Nyilvánvalóan világos, hogy a japán kormány aggódik, nagyon aggódik a Sea Shepherd hatékonysága miatt!
Úgy tűnhet, hogy a „vörös” lista komoly akadályoztatás Paul Watson Kapitány és a Sea Shepherd számára, de végül az igazság győzedelmeskedni fog. Paul Watson Kapitány egy olyan személy, aki életét rendíthetetlen becsületességgel és hűséggel, a tengeri élővilág védelmére tette fel, és hatalmas eredményeket ért el. Ő mindenkinél jobban tudja, hogy ez a küzdelem nem rólunk szól. Nem arról szól, hogy mi kik vagyunk és mit csinálunk. Ez az általunk védelmezett vadvilágról, a fajokról és az ökoszisztémáról szól. Küzdelmünk egyszerűen a bolygónk túléléséről szól. Paul Watson Kapitány beültette hitét sokunk szívébe és elméjébe. Ahogy a mi, önkéntesekből álló hadseregünk és támogatóink száma növekszik, hamarosan minden nemzet kormánya be fogja látni, hogy az erő és az emberek akarata a mi oldalunkon áll.