A Sea Shepherd Conservation Society – válaszul Ausztrália, Új Zéland, Hollandia és az USA által kibocsátott, közös aggodalmú állásfoglalásra, a Déli-óceán Antarktiszi Bálnavédelmi Területén felmerülő, a Sea Shepherd és a japán bálnavadász-flotta közötti potenciális konfliktussal kapcsolatban – ezúton kéri fel Ausztrália, Új Zéland, Hollandia és az USA illetékeseit, hogy küldjenek képviselőket, hogy azok személyesen, a Sea Shepherd hajóin legyenek közvetlen szemtanúi az “incidenseknek”, amelyek miatt aggodalmukat fejezték ki.
A meghívást azután dolgoztuk ki, hogy hétfőn az ausztrál környzetvédelmi minisztérium szóvivője, Greg Hunt kijelentette, hogy javaslatot terjeszt Julia Gillard miniszterelnök asszony elé, hogy Ausztrália küldjön járőrhajót a Déli-óceánon közelgő nyílt összecsapás felügyelétére. A Nemzetközi Hajózási Szervezet egy 2010-es határozatára hivatkoznak, mely arra kötelezte a bálnavadász-hajókat, hogy biztosítsák bálnamészárlás ellen tiltakozók biztonságát, Ausztrália “figyelmezteti a japán bálnavadász-hajókat, hogy nem fogja eltűrni a bálnamészárlás ellen tiltakozók fenyegetettségét”.
Ausztrália továbbra is “elszántan tiltakozik” a kereskedelmi bálnavadászat ellen, beleérte az úgynevezett “tudományos” bálnavadászatot is, és kifejezi aggodalmát a Déli-óceán Antarktiszi Bálnavédelmi Területén zajló bálnavadászati tevékenység miatt.
A Sea Shepherd ezúton szeretné megköszönni Ausztrália támogatását. A nemzetek jelenlegi figyelmeztetése elsősorban a Sea Shepherd felé irányult, miközben egyszerű tényekeket hagytak figyelmen kívül, melyek a következők:
- A japán bálnavadász-flottát az Ausztrál Szövetségi Bíróság utasította, hogy azonnali hatállyal fejezzék be a bálnagyilkolást az Ausztrália Antarktiszi felségterületén.
- A bálnákat nemzetközi törvény által 1986-ban deklarált bálnavédelmi területen mészárolják le. A „menedékhely/állatvédelmi terület” egy olyan terület, ahol a veszélyben lévők menedéket találnak / “sanctuary” is: noun: a consecrated place where sacred objects are kept or noun: a shelter from danger or hardship. Ez a tény mintha elkerülné az érintett nemzetek figyelmét és aggodalmát.
- A japánok megsemmisítettek egy Sea Shepherd járművet, az Új Zélandon bejegyzett Ady Gilt, és megtagadták, hogy az új zélandi hatóságokkal együttműködjenek az ügy kivizsgálásában. Megsebesítették az Animal Planet egyik operatőrét és majdnem megöltek 6 legénységi tagot bármilyen törvényi következmény nélkül.
- Az egyik japán szigonyágyús hajó szándékosan megsebesítette a Sea Shepherd Bob Barker hajóját, súlyos kárt okozva.
- Az egyik japán bálnavadász-hajó szándékosan üközött a Sea Shepherd Robert Hunter hajójával (átnevezve Steve Irwin).
- Sea Shepherd önkéntesek megsebesültek a japán bálnavadász-flotta vízágyúi és bambuszrúdjai által.
- Paul Watson Kapitány meglőtték egy a Steve Irwin és a Nisshin Maru közötti incidens során.
- A Sea Shepherd önkéntesei soha, semmilyen – valós és dokumentált – sérülést sem okoztak a japán munkásoknak.
- A Sea Shepherd szabályzata szigorúan erőszakmentes és soha nem okoztunk semmilyen személyi sérülést – szervezetünk fennállásának 35 éves történelme során.
- A Sea Shepherd szabályzata szigorúan a jogszabályok keretei közötti tevékenységre korlátozódik, így soha semmilyen bűncselekményért nem ítéltek el bennünket – szervezetünk fennállásának 35 éves történelme során.
- Az egyetlen ok, ami miatt a Sea Shepherd beavatkozik: a japán bálnavadász-flotta védett és veszélyeztetett bálnafajokat mészárol egy nemzetközi törvény által 1986-ban deklarált bálnavédelmi területen, fenyegetve a kereskedelmi bálnavadászatra érvényes 1986-ban elfogadott globális moratóriumot! A Sea Shepherd egyszerűen betartatja a nemzetközi környezetvédelmi törvényeket ott, ahol a diplomácia elbukott és ott, ahol a Nemzetközi Bálnavédelmi (egykor ugyanis bálnavédelmi céllal alapították) Tanács (International Whaling Commission) kudarcot vallott, a résztvevő nemzetek által aláírt törvények betartatását illetően!
A Sea Shepherd felkéri Ausztráliát, hogy küldjön hajót, amely felügyeli a Déli-óceánon zajló eseményeket és fenntartja a békét. Hasonlóan, amennyiben Új-Zéland, Hollandia és / vagy az USA őszintén aggódik a résztvevők biztonságáért, küldjenek képviselőt a hajóinkra és a japán bálnavadász-flotta járműveire és tanulmányozzák az eseményeket személyesen.
A Sea Shepherd Ausztrália világossá akarja tenni, hogy a Sea Shepherdnek nem áll szándékában semmilyen törvénytelen vagy erőszakos cselekedetet elkövetni. Soha nem tettük és soha nem áll szándékunkban megtenni.
Az USA, Ausztrália, Új-Zéland és Hollandia kormányai ellenzik a bálnamészárlást a Déli-óceán Antarktiszi Bálnavédelmi Területén – a menedékhelyen, amelynek létrejöttét ők maguk szavaták meg – de egyik kormány sem vállalja fel a menedékhely / sanctuary valós védelmét. Ausztrália bíróság elé állítja Japánt, de valószínűleg Japán éppúgy figyelmen kívül hagyja az ausztrál, mint a nemzetközi bíróság törvényeit. Hogyan történik ennek a nemzetközileg deklarált bálnavédelmi területnek (menedékhely / sanctuary) a betartása? Milyen szankciók várnak Japánra, amely nyilvánvalóan és konzekvensen hagyja figyelmen kívül a nemzetközi környezetvédelmi törvényeket?
“A legkevesebb, amit ezek a kormányok megtehetnek, hogy személyesen felügyelik a helyzetet, hogy objektíven átláthassák az eseményeket, ahelyett, hogy egyszerűen elítélik a Sea Shepherdet és figyelmen kívül hagyják a japán bálnavadász-flotta által elkövetett bűncselekményeket” – mondta a Sea Shepherd alapítója és elnőke, Paul Watson Kapitány.
Hirháttér:
SBS World News – Customs must monitor whaling
The Courier-Mail – Customs vessel must monitor hunt