10 kérdés és válasz a Déli-óceánról / interjú Paul Watson Kapitánnyal

A Sea Shepherd Ausztrália – a nemzetközi közvélemény érdeklődése alapján –  10 kérdésből álló – interjút készitett Paul Watson Kapiánnyal, a Sea Shepherd alapítójával

a japán parti őrség katonái gránátokat dobálnak a Sun Laurel fedélzetére

a japán parti őrség katonái gránátokat dobálnak a Sun Laurel
fedélzetére

1. Mi a pozíciója a hajókon és a hadműveletben ebben az évben?

Paul Watson Kapitány: Megfigyelőként tartózkodom a Steve Irwin fedélzetén. Az USA Kilencedik Kerületi Bírósága a japán bálnavadászok javára hozott meg egy ideiglenes rendelkezést 2012. december 17-én. Ennek eleget téve a Sea Shepherd USA nem vesz részt a Zéró Tolerancia Hadműveletben és én lemondtam a Sea Shepherd USA és a Sea Shepherd Ausztrália vezetőségi posztjáról. Szigorúan mint (fizetetlen) önkéntes megfigyelő vagyok jelen. Nem hozok döntéseket, nem irányítok és tanácsokkal sem látom el a hadművelet irányítóit.

2. Ki hozza meg a döntéseket?

Paul Watson Kapitány: A hadművelet vezetése és irányítása a Sea Shepherd Ausztrália igazgatói – Bob Brown és Jeff Hansen, – valamint a Bob Barker, Sam Simon és Steve Irwin hajóink kapitányainak kezeiben van.

3. Az USA Kilencedik Kerületi Bírósága a Sea Shepherdre a „kalóz” kifejezést használta. Mi erről az Ön véleménye?

Paul Watson Kapitány: Nyilvánvalóan nekik megvan a saját véleményük. És ez egy olyan vélemény, amely teljes mértékben mentes mindennemű reális bizonyítéktól. És ez olyan távol áll a nagyra becsült Richard Jones (Seattle) biró úr korábbi véleményével, tehát nyilvánvalóan változott a vélemény. Bobby Kennedy ügyvéd úr tiltakozik a Sea Shepherd USA kárára meghozott rendelkezés ellen. Sok néven neveztek már bennünket, de az igazi kérdés az, hogy a Sea Shepherd megszeg-e valamilyen törvényt. A tény az, hogy a Sea Shepherd USA maximálisan betartotta az USA Kilencedik Kerületi Bírósága által meghozott ideiglenes rendelkezést, annak ellenére, hogy az USA Kilencedik Kerületi Bíróságának nincs igazságszolgáltatási hatásköre ausztrál és nem-USA állampolgárok felett, csakúgy mint nincs hatásköre ausztrál és holland zászló alatt hajózó, ausztrál és új-zélandi irányítású hajókon, melyek nemzetközi és ausztrál felségvizeken járőröznek. Ez egyszerűen kívül esik az USA Kilencedik Kerületi Bíróság hatásköréből. Igazságszolgáltatási eljárást hajthatnak végre fölöttem, mint USA állampolgár felett, de én nem szegtem meg az 500 yardos távolságtartási megszorítást és fizikailag nem veszek részt az illegális japán bálnavadász-flotta elleni hadműveletben.

4. A Sea Shepherd hajói számos sérülést szenvedtek el a múlt héten a japán bálnatest-feldolgozó hajóval, a Nisshin Maruval történt összecsapások során. Lehetségesnek tartja, hogy Tomoyuki Ogawa kapitány és a japán bálnavadász-flotta más hajói elsüllyeszthetik a Sea Shepherd hajóit?

Paul Watson Kapitány: Természetesen, nagy a veszélye, hogy megteszik. 2010 januárjában megsemmisítették (a Shonan Maru nr. 2, a japán kormány felfegyverzett biztonsági hajója) az Ady Gil trimaránt anélkül, hogy akárcsak megrovásban részesültek volna. A japán kormány támogatja a Sea Shepherd hajói ellen elkövetett erőszakos támadásokat, melyek a legénységeink életét is veszélyeztetik. Mindazonáltal, jobb ha a hajók szenvednek sérülést, mintha a bálnák halnak meg. Ahogy John Paul Jones kapitány, az USA haditengerészetének alapítója mondta, „csak egy jó hajóra van szükségünk, és már indulhatok is a veszélyes útra!”. Ezzel a mentalitással kormányozzák a Sea Shepherd kapitányai is a hajóinkat.

5. A bálnák életéért megéri kockáztatni az emberi életet?

Paul Watson Kapitány: A Sea Shepherd körültekintő óvintézkedéseket tesz, amelyek révén a szervezetünk fennállásának 35 éve alatt senki nem sérült meg a kampányaink során, és a Sea Shepherd nem volt felelős egyetlen balesetért sem. A Sea Shepherd nem használ lőfegyvereket. A bálnavadászok igen. A Sea Shepherd romlott vajat dobál a bálnavadászok fedélzetére. A bálnavadászok gránátokat dobálnak egyenesen a Sea Shepherd legénységére, magasnyomású vízágyúval lövik és dárdákkal szúrják őket. A Sea Shepherd legénysége soha nem sebesítette meg és nem állt szándékunkban megsebesíteni a japán bálnavadászokat. A japán bálnavadászok kezéhez konkrétan tapad Sea Shepherd önkéntes sebesülése. A Sea Shepherd legénysége kockáztatja életét a bálnákért? Úgy döntöttek, hogy vállalják a kockázatot a bálnák és a Déli-óceáni Bálnavédelmi Terület védelméért, és úgy érzik, hogy ez legalább annyira vagy sokkal inkább tisztességes és nemes, mint ha mások ingatlanért, vallásért és vállalati profitért kockáztatják életüket.

6. Kritikusai bűnözőnek, kalóznak, militaristának és szélsőségesnek tartják. Hogyan reagál ezekre a vádakra?

Paul Watson Kapitány: A Sea Shepherd nem egy „tiltakozó” szervezet. A Sea Shepherd egy „beavatkozó” szervezet. Törvénytelen tevékenységek ellen avatkozunk be. Az ENSZ alapelvei szerint – amely lehetővé teszi, hogy nem-kormányzati szervek is felléphetnek a természet és a környezet ellen elkövetett bűncselekményekkel szemben,  – cselekszünk az ENSZ környezetvédelmi törvényeinek betartatásáért. Az illegális japán bálnagyilkosok kereskedelmi bálnavadászatot folytatnak, melynek kereteben veszélyeztetett Közönséges barázdás bálnákra és Hosszúszárnyú bálnára, valamint védett Csukabálnákra állapítanak meg saját maguk számára vadászati kvótát, a nemzetközi törvények által deklarált, Ausztráliához tartozó, Antarktiszi Bálnavédelmi Területen. A kereskedelmi bálnavadászat ellen 1986 óta nemzetközi moratórium van érvényben. A japán bálnavadászok megszegik az Ausztrál Szövetségi Bíróság által között bálnavédelmi törvényeket, melyek tiltják a bálnamészárlást az Ausztráliához tartozó, Antarktiszi Bálnavédelmi Területen. A japán bálnavadászok megszegik az Antarktisz térségére vonatkozó környezetvédelmi és nemzetközi hajóforgalmi törvényeket, ugyanis, a 60-dik déli szélességi fok alá nehéz fűtőolajjal üzemelő hajó nem léphet be, és oda nem rendelhet semmiféle üzemanyagot szállító tanker-hajót, mert az Antarktisz ökoszisztémájának védelmében ott nem hajtható végre üzemanyag-átadás.

7. A Sea Shepherd miért ezeket a konkrét akciókat hajtja végre? Nincs más mód, hogy ellenezzék a japán bálnavadászati programot?

Paul Watson Kapitány: A diplomáciai út elbukott. A japánok illegálisan mészárolják a bálnákat már 1987. óta. Senki nem állította meg azokat. A Greenpeace kísérlete megbukott. 1999-ben, a Howard kormány életbe léptette az Ausztrál Környezetvédelmi és Biodiverzitási Megőrzési Programot (Environment Protection and Biodiversity Conservation Act -EPBC Act) amely deklarálja az ‘Australian Whale Sanctuary’, Ausztrália minden felségvizeire, és Ausztrália Antarktiszi területeinek egészére vonatkozó bálnamészárlási tilalmat, amely minden nemzetre kötelező érvényű, beleértve Japánt is! Japán egyszerűen figyelmen kivül hagyta ezt a törvényt, ezért 2008-ban az Ausztrál Szövetségi Bíróság kiutasította Japánt az Ausztrál felségvizekről. De sajnos Ausztrália nem léptetett életbe kényszerítő szankciókat, a japán bálnagyilkosok által elkövetett törvényszegésekkel szemben. A Sea Shepherd Ausztrália úgy döntött, hogy az ausztrál állampolgárok igényeit figyelembe véve jár el az ügyben.

8. A Sea Shepherd önkéntesek miért annyira szenvedélyesek a bálnavédelem iránt?

Paul Watson Kapitány: Kérdéssel felelek a kérdésre: Az emberek miért nem szenvedélyesek a bálnavédelem iránt? Ezek a nagyszerű, komplex társadalmi közösségű, intelligens és érzékeny teremtmények nagyon fontos szerepet töltenek be az óceánjaink ökoszisztémájában. Bálnamészárlásnak nincs helye a XXI. században. Az egy könyörtelen és pazarló iparág. A bálnanéző hajókirándulások szervezése sokkal jövedelmezőbb iparág, és még száraz gazdasági érdekeket figyelembe véve is sokkal értékesebbek a bálnák élve, mint holtan. De nézzük összefüggéseiben az ügyet. A világ halászati iparága összeomlóban. Ha a bálnákat, cápákat, teknősöket és a madarakat eltávolítják az óceánjainkból, ha a planktonállomány a jelenleginél is tovább csökken, az óceánjaink ökoszisztémája összeomlik és elpusztul. Nem tudunk élni ezen a bolygón egészséges óceán nélkül. Nincs ennél egyszerűbb. Az intelligens emberi lényeknek legalább az emberiség túléléséért szenvedélyesen kellene küzdenie! Ha az óceánok meghalnak, az emberiség is elpusztul.

9. Vissza fog térni a Sea Shepherd Ausztrália a Déli-óceánra, a következő bálnavadászati szezonban?

Paul Watson Kapitány: Nehéz lesz, mert a Sea Shepherd Ausztrália nem rendelkezik a Sea Shepherd USA anyagi eszközeivel, hogy fedezzen egy Antarktiszi Bálnavédelmi Hadműveletet. De a Sea Shepherd Ausztráliának meggyőződése, hogy a fedezetet Ausztráliában, ausztrál állampolgárok révén elő tudja teremteni. A Sea Shepherd Hollandia tulajdonában lévő és holland zászló alatt hajózó két hajóval szintén hozzájárul a kampányhoz. A hajókat megjavítjuk és felkészítjük a Déli-óceánra, ha a japán illegális bálnavadász-flotta ismét visszatérne az év végén, vagy 2014 januárjában. A Sea Shepherd Ausztrália elkötelezett a veszélyeztetett és védett bálnák életének és a Déli-óceáni Bálnavédelmi Terület integritásának védelméért. A Sea Shepherd Ausztrália elkötelezett az Ausztrál Környezetvédelmi és Biodiverzitási Megőrzési Program (Environment Protection and Biodiversity Conservation Act -EPBC Act) betartatásáért. A Sea Shepherd legénysége rendkívül sikeresen akadályozta meg több ezer bálna életének a kioltását. A Sea Shepherd Ausztrália szerint ezeknek a bálnáknak a további védelme Ausztrália felelőssége. Az Ausztrál Szövetségi Bíróság törvényileg megtiltotta a bálnamészárlást az Ausztráliához tartozó, Antarktiszi Bálnavédelmi Területen. Az ausztrál kormány bíróság elé állította a bálnamészárlás miatt Japánt. Ha Ausztrália visszalépne, a Sea Shepherd Ausztrália visszatér és be fogja tartatni a Hágai Nemzetközi Bíróság által hozott ítéletet!

10. A kampány végeztével hova fog menni?

Paul Watson Kapitány: Japán próbálkozik minél nagyobb politikai befolyást alkalmazni és hatalmas mennyiségű pénzt fordít arra, hogy engem kézre kerítsen. „Birtokháborítás” és „üzlet akadályozása” vádakkal tettek az Interpol Vörös listájára. Soha, senki nem került még a Vörös listára ilyen csekély szabálysértésért, és ezek a vádak Peter Bethune vallomásai alapján nyugszanak, aki a felfüggesztett szabadságvesztésért cserébe tette meg vallomását. A Vörös listán sorozatgyilkosok és háborús bűnösök szerepelnek, de ez is csak illusztrálja, milyen erős politikai befolyás áll a döntés mögött. Soha nem volt illúzióm arról, hogy a japán bálnavadászati iparággal szembeszállni könnyű lenne, ezért nem lepődök meg az eseményeken. Mindazonáltal ügyfelemet, a bálnákat, delfineket, fókákat, cápákat és más tengeri fajokat jobban tudom szolgálni a tengeren, mint egy japán börtönben. Ezért amíg az ügyvédeink a jogi procedúrát megoldják, számomra a legbiztonságosabb a tengeren. Jelenleg egy ország nélküli ember vagyok, de egy ember, aki szabad az óceánon. De ami a legfontosabb, elégedett vagyok, hogy több ezer bálna életét megmentettem, és emelt fővel nézek bármilyen per vagy kihívás elé!

A Nisshin Maru vizágyúzza a Steve Irwin kéményeit

A Nisshin Maru vizágyúzza a Steve Irwin kéményeit

A Nisshin Maru szándékos ütközik a Bob Barkernek

A Nisshin Maru szándékos ütközik a Bob Barkernek