The Australian: Az illegális japán bálnavadász-flotta Déli-óceáni bálnamészárlási szezonja negatív rekorddal végződött, a bálnavédők „megbocsáthatatlan szabotázs-akciói” miatt – közölte az illetékes japán miniszter

http://www.theaustralian.com.au/news/breaking-news/japan-whaling-haul-at-record-low

A japán bálnavadász-flotta 103 Csukabálnát mészárolt le – az 1.035 fős vadászati kvótájukból – a 2012/13-as szezonban, közölte Yoshimasa Hayashi miniszter pénteken, hozzátéve, hogy ez volt a legrosszabb szezonjuk, az 1987-ben elindított „tudományos” bálnamészárlási programjuk során.

A japán bálnaorvvadász-flotta, melyet megint „zaklatott” a Sea Shepherd radikális környezetvédő csoport – a hétvégén érkezett vissza a japán kikötőbe, közölte Hayashi a sajtótájékoztatón.

A 48 napos bálnamészárlási expedíció során, az USA bírósága által is „kalózoknak” titulált bálnavédők 4 alkalommal zavarták meg a vadászatot. Továbbá a japán bálnavadász-flotta 21 napot azzal töltött, hogy elkerüljék a Sea Shepherd hajóit, közölte a halászati hivatal illetékese.

A Sea Shepherd „megbocsáthatatlan” szabotázs-akciókat követett el, mondta Hayashi, hivatkozva a Kyodo News jelentéseire – többek között ütközést egy bálnavadász hajóval, miközben az üzemanyagot akart vételezni.

A fotón elől a Sun Laurel, mellette a Bob Barker, RAJTA a Nisshin Maru, mellette a Shonan Maru nr2, a japán kormány felfegyverzett biztonsági hajója

A fotón elől a Sun Laurel, mellette a Bob Barker, RAJTA a Nisshin Maru, mellette a Shonan Maru nr2, a japán kormány felfegyverzett biztonsági hajója

A Nisshin Maru szándékos ütközik a Bob Barkernek

A Nisshin Maru szándékos ütközik a Bob Barkernek, miközben kétségbeesetten igyekszik hozzájutni az üzemanyaghoz

 

„Más országokkal fogunk együttműködni, hogy a tudományos bálnavadászatunk révén zajló viselkedéskutatást folytatni tudjuk.” – közölte a miniszter.

A japán bálnamészárlást régóta kritizálják környezetvédők, bálnavédők és külföldi kormányok, de Tokió mindig a védelmére kelt, közölve, hogy a bálnatest-fogyasztás része az ország kulináris tradícióinak.

A lemészárolt és később táplálékként értékesített bálnák „tanulmányozása” – mely során a japán bálnakutató {vadászati} intézet felméri az emlősök populációját – fenntartja a kereskedelmi bálnamészárlást. A bálnavédők azzal vádolják Tokiót, hogy törvényi kiskaput használ fel arra, hogy kijátssza a bálnamészárlást tiltó nemzetközi törvényeket.

Norvégia és Izland a két nemzet, amely az 1986-os nemzetközi moratórium ellenére kereskedelmi bálnamészárlást folytat.

A bálnaorvvadász-flotta decemberben hagyta el a japán kikötőt, hogy 1.035 bálna életét kioltsa.