2011. március 21-én kikötött a japán „tudományos” bálnavadász-flotta Tokyo Bayben, melyet a Sea Shepherd radikális fellépésének következményeként a japán illetékesek idő előtt visszarendeltek az Antarktisz térségéből 2011. február 11-én. A bálnavadászok visszarendelését néhány japán politikus gyáva döntésnek találta.
Az elmúlt hetekben, Japánban történt földrengés és a nyomában bekövetkezett szökőár elterelték a figyelmet a hazatérő „tudományos” bálnavadász-flottáról a médiában. De a „Cetek halálos csillagának (Cetacean Death Star”) is nevezett Nisshin Maru, a flotta bálnatest-feldolgozó hajója, létezésének történetében most először tenni fog valami igazán hasznosat. A földrengés- illetve a szökőársújtott északi térségbe szállítja a szükséges segélyeket.
A Sea Shepherd együtt érez a flotta munkásaival, akik családtagjaikat, barátaikat vagy ismerőseiket veszítették el a tragédiában. Borzalmas érzés a veszteséget úgy megélni, hogy a tengeren tartózkodva nincs mód azonnal hazasietni a családhoz. Támogatóink közül néhányan javasolták, hogy a Sea Shepherd-nek részt kellene venni a mentési munkálatokban, Japánban. Tekintettel arra, hogy a Sea Shepherd a tengeri élővilág megmentéséért működő, non profit-szervezet, a szabályozások szerint nem vehet részt hasonló küldetésekben, így nem vett részt az Indiát sújtott szökőár, vagy a Haitiben és az Új Zélandon történt földrengések utáni mentési munkálatokban. A legjelentősebb akadály pedig: a Sea Shepherd hajói nem engedélyezettek belépni a japán felségvizekre.
A Japánt ért sorozatos természeti katasztrófák kapcsán néhányan elvárnák, hogy szégyenkezzünk erőfeszítéseink miatt, melyekkel az illegális japán bálnamészárlás, delfingyilkolás és túlhalászás ellen lépünk fel. Nem! A földrengés, szökőár és az atomreaktor-katasztrófák nem hozhatók összefüggésbe a fent említettekkel. Az atomreaktor balesete hibás döntések és emberi felelőtlenség következménye volt. Az Egyesült Államok és más nemzetek évtizedekkel ezelőtt figyelmeztették a japán illetékeseket, hogy veszélyes atomreaktort építeni egy tengerparti térségbe, különösen törésvonalra vagy annak közelébe. A japán illetékesek azonban biztonságosnak ítélték a helyszínt, majd az odaépített atomerőművet.
A földrengés és a szökőár következtében az ország északi partvidékén a delfingyilkolásban részt vevő hajók többsége megsemmisült vagy megsérült, kérdéses, hogy hányan tudják közülük folytatni a közeljövőben a Dall-disznódelfinek (Phocoenoides dalli) gyilkolását. Taijiben a „halászok” kegyetlenségét demonstrálta, ahogy a szökőár érkezésekor megtagadták a bekerített delfinek szabadon engedését, aminek következtében az ártatlan delfinek testét a szikláknak csapódó hullámok zúzták halálra. Amennyiben a delfinmészárlás folytatódik a hírhedt öblökben, a Sea Shepherd továbbra fel fog lépni ellene.
Az Ausztráliához tartozó, 1986 óta Antarktiszi Bálnavédelmi Területen zajló, illegális japán „tudományos” bálnamészárlás jövőképe: A 2011. február 11-én történt hivatalos döntés, melyben idő előtt visszarendelték a flottát az Antarktisz térségéből, 75%-os biztonsággal prognosztizálja, hogy nem lesz 2011/12-es vadászati szezon, mivel tisztában vannak fele,
- a Sea Shepherd képes megállítani őket.
- a bálnavadász-lobby súlyos tartozást halmozott fel a japán kormány felé.
- a bálnavadászat, mint iparág egyre nagyobb károkat okoz a japán kormány számára.
A bekövetkezett gazdasági veszteségek is arra ösztönzik a japán kormányt, hogy ne hozzon újabb népszerűtlen döntést.
1946-ban Japánban, Douglas McArthur amerikai tábornok által támogatva és irányítva, létrejött bálnavadászat, mint gazdasági iparág. Akkor a bálnatest volt hivatott biztosítani a háború sújtott szigetország lakói számára az olcsó fehérjeforrást.
Amennyiben az elmúlt hetek tragédia-sorozatát az illetékesek az olcsó fehérjeforrás iránti igényként a bálnamészárlás folytatása mellé állítják érvként, akkor azzal nyilvánvalóan beismerik, hogy a bálnamészárlás – amit a tudomány leple alatt folytatnak – kereskedelmi célú, ami pedig nemzetközi törvényben tiltott.
A Sea Shepherd figyelemmel követi a bálnalobbyt és a bálnavadász-flottát. Ha a bálnamészárlás folytatása mellett döntenek, ismételten a Sea Shepherd flottájával találják szemben magukat.