The Tokio Times: Japánban a bálnatestek 75%-át nem tudják értékesíteni

Hosszúszárnyú bálnák

A múlt évi, japán bálnavadászatból származó bálnatestek kb. 75%-a az illetékesek erőfeszítései ellenére is eladatlanul áll, közölték az Institue Cetacean Research (ICR), a vitatott japán bálnavadászatot irányító intézet hivatalnokai.

A 2011-ben, a Csendes-óceán észak-nyugati vizeiben megölt csukabálnákból, közönséges barázdásbálnákból és tőkebálnákból származó 1.200 tonna bálnatest háromnegyed része nem talált vásárlóra.

Az úgynevezett, partközeli bálnavadászati programmal ellentétben – mely még mindig sikeres, ugyanis friss bálnatest-darabokat értékesít – a Csendes-óceán észak-nyugati területén zajló bálnavadászatból származó, fagyasztott bálnatest kevésbé keresett a piacon.

A november és március között tartott árverések eredménye „kiábrándító” volt, közölte a hivatal, amely azokat a kereskedőket hibáztatta, akik nem akarták felbőszíteni a bálnavédő aktivistákat. „Új értékesítési csatornákat és módszereket kell találnunk a bálnahús számára” – közölte a japán bálnavadászati intézet szóvivője.

„A japán bálnavadászati hivatalnokok mellett, akik a japán közvéleményben bízva (miszerint a „bálnavédelem felháborító”) folytatják a bálnavadászatot, már biztosan vannak olyan emberek, akik titokban hálásak a Sea Shepherdnek.” – mondta Junko Sakuma, szabadúszó újságíró, aki tanulmányozta a bálnavadászati intézet árverésének eredményét.

A Sea Shepherd a leghatékonyabb bálnavédő csoport, amely fellép a japán bálnavadászat ellen.