A Greenpeace középkorúvá vált – Richard Ingham cikke (AFP) PÁRIZS

{Több mint „furcsa” születésnapi cikk a Greenpeace-ről, az egyik legfontosabb francia hírügynökségnél. Hmm. Míg lefordítottam, nem sikerült rájönni, hogy tulajdonképpen mi is volt ennek a megjelenésnek az értelme… Mindenesetre, köszönet érte, hogy Paul Watson Kapitány szignifikáns véleményét eme magasztos alkalomból született irományban is felelevenítette a szerző!}

Szelektálva gyűjtjük a szemetet. Újrahasznosítjuk az esővizünket. Aggodalommal figyeljük az óceánok kizsákmányolását, az esőerdők kipusztítását és a kihalás szélére sodort fajokat.

Ha külföldre repülünk, vagy ha egy autót, légkondicionálást vásárolunk, vagy csak egy palackozott vizet – arra gondolhatunk, hogyan fokozzuk az üvegházhatást.

Ezeket a reflexeket fejlesztettük ki világszerte a fogyasztók többségének körében.

De 40 évvel ezelőtt, amikor a környezetvédelem tudósok és sejtelmes látnokok szűk körén alapult, hasonló gondolatok csak zavarodottságot vagy nevetést váltottak volna ki.

Akkoriban a kereskedelmi bálnavadászat keretében mészárolták a bálnákat.

Franciaország és Kína kísérleti atomrobbantásokat hajtott végre a légkörben.

Az emberek hajtógázas dezodorokat használtak, melyek gyakorlatilag felfalták az ózonréteget.

Mégis, 1971. szeptemberében a Föld jövőjében és a határtalan erőforrásainkban vetett hit kezdett megkérdőjeleződni, köszönhetően a zöld aktivizmusnak.

Közel egy napon született a Greenpeace és a Friend of the Earth International szervezetek, melyek alulról szerveződő kampányokat kezdtek, humoros előadással vagy polgári engedetlenséggel, akkoriban higgadt fellépéssel.

Az 1960-as és 70-es évek nagyarányú iparosodása a környezetszennyezés felgyorsulásával járt, és az emberek tudatában voltak ennek – mondja Rex Weyler, egyike a Greenpeace International alapítóinak, az AFP-nek adott telefoninterjújában.

1985-ben, francia ügynökök felrobbantották a Greenpeace hajóját, a Rainbow Warriort, hogy megakadályozzák a muroroai atomkísérletek elleni fellépést.

Az akkori botrány a Greenpeace nemzetközi felemelkedéséhez vezetett, melyet 1 évvel később, a csernobili katasztrófa tovább erősített.

Ma 43 országban, 2,8 millió tagunk, illetve támogatónk van. A tavalyi évben költségvetésünk 15%-kal emelkedett 226 millió €-ra (~310 millió $), ez egy olyan hatalom, melynek erejét kevés kormány vagy vállalat hagyhatja figyelmen kívül.

A Friend of the Earth világszerte 76 csoportból és kb. 2 millió tagból áll.

A hőstettek listája hosszú.

  • fellépésük következtében bezárták a Montreal Protocolt az ózonréteg védelméért,
  • blokkolták a Monsanto génkutatási központját Európában,
  • rávették a Shellt, hogy a nem használt olajfúrótornyainak felszámolására terveket dolgozzanak ki.
  • nyomást gyakoroltak Nestle-re pálmaolaj-használat ellen, amit korábban az indonéz esőerdőkből szereztek be.

Természetesen a környezetvédelmi akciók sokkal hatásosabbak Európában és Észak-Amerikában, mint Ázsiában és Afrikában.

És a globális felmelegedés – ahol a legnagyobb pénz forog kockán! Az NGO szervezetek az egész világra kiterjedő megállapodást követeltek a 2009. decemberében tartott Koppenhágai csúcskonferencián. De a tárgyalássorozat kudarccal ért véget, a mai napig nem született meg a szükséges megállapodás.

Miközben a Greenpeace csütörtökön ünnepli a 40-dik születésnapját, a jövő hónapban elindítja Rainbow Warrior III elnevezésű, saját elképezéseik és igényeik alapján készített motoros-vitorláshajót, teljes helikopter-kiszolgáló egységgel, és 32 fős legénység elhelyezésére alkalmas kabinokkal.

Felmerülhet egyesekben, hogy ez a szituáció emlékeztet arra az idősödő úriemberre, aki vesz egy Porschét, hogy ezzel a luxusvásárlással lendítse fel öregedő tesztoszteron-szintjét, és emlékezhessen az ifjúságára?

Egyik az egyesek közül: kritikusuk, Paul Watson. Részt vett a Greenpeace elindításában, de kivált belőle, hogy megalapítsa a Sea Shepherd Conservation Societyt, mely egyre nagyobb sikereket ér el a japán bálnavadászokkal szembeni fellépésével.

Az ő nézete szerint a nagy NGO szervezetek figyelmen kívül hagyják a túlnépesedés miatt bekövetkezett válságot és együttműködővé válnak olyan politikusokkal, akiknek karrierjüket féltve, semmi érdekük nincs a környezetvédelmi problémák megoldásában.

„Nem motiválja már őket a harag, ami egy nagyon fontos erő a környezetvédelmi változások elérésében” – mondta egy interjúban Paul Watson.

„A Greenpeace a környezetvédelem Avon-ladyje” – hangoztatja Paul Watson gyakorta – „Kopogtatnak az ajtókon, pénzért kuncsorogva.”

A Greenpeace válasza szerint, ők erőszakmentes direkt-akciókat folytatnak, okos kampányokkal, videókkal, petíciókkal és nyomást gyakorolnak a bűnös vállalatokra, és lobbiznak a politikai változásokért.

Visszatekintve, a Greenpeace tagja, Mike Townsley mondja: „Az elmúlt 40 év nem zajlott eredmény és cél nélkül. De az kudarc, hogy még itt vagyunk, azt jelenti, hogy még nem végeztünk el minden feladatot!”