A japán támadások egyre intenzívebbek Paul Watson Kapitány és a Sea Shepherd ellen

Az Interpol másodszor is a „vörös” listára tette a Sea Shepherd alapítóját

Paul Watson Kapitány

Az Interpol tájékoztatta tagországainak társszerveit, hogy Paul Watson Kapitány – a tengeri emlősök legendás védelmezőjének, a Sea Shepherd Conservation Society alapítójának – nevét másodszor is a „vörös” listára tették. Az értesítést japán kérésre adták ki, egyértelműen a Sea Shepherd sikeres bálnavédelmi beavatkozásai miatt, melyeket az 1986-ban Nemzetközi Bálnavédelmi Területként deklarált térségben hajtottunk végre, a törvénytelen japán bálnavadász-flotta ellen.

Paul Watson Kapitány neve először Costa Rica-i feljelentés alapján, augusztusban került a „vörös” listára, miután a frankfurti repülőtéren, útban Cannes felé május 13-án letartóztatták, egy 10 éves Costa Ricai-i letartóztatási parancs alapján. Paul Watson Kapitány óvadék ellenében kb. 70 napot töltött házi őrizetben, majd július 22-e körül ismeretlen helyre távozott. Paul Watson Kapitányt a Costa Rica-i hatóságok által benyújtott, „hajóforgalmi szabályok megszegése” feljelentés alapján tartóztatták le, az ominózus incidens látható a díjnyertes „Sharkwater” dokumentumfilmben. Az úgynevezett „megszegés” akkor következett be, amikor a guatemalai kormány felkérte Paul Watson Kapitányt, hogy a Sea Shepherd segítsen betartatni a cápauszony-vadászatra vonatkozó törvényt a guatemalai felségvizeken.

Az Interpol szerint, Paul Watson Kapitányt a japán hatóságok egy 2010 februárjában, az Antarktiszi Bálnavédelmi Területen az egyik japán bálnavadászhajó elleni fellépésünk kapcsán vádolják. Mindazonáltal, a japán kiadatási kérelem Pete Bethune vádalkuban született tanúvallomásán alapszik, melyért cserébe, az Ady Gil egykori kapitánya elkerülte a letöltendő börtönbüntetést. Lényegében a japán illetékesek, akik évek óta keresték Paul Watson Kapitányt, most végre találtak egy köpönyegforgatót, aki saját feje helyett felkínálta Paul Watson Kapitányt.

Paul Watson Kapitány jogi képviselői megerősítették, a Costa Rica-i feljelentést követő Interpol „vörös” lista bizonyítja, amit a Sea Shepherd a kezdetektől feltételezett, hogy a Costa Rica-i feljelentés mögött is a japán illetékesek állnak, akik így akarják megbosszulni a Sea Shepherd bálnavédelmi sikereit a törvénytelen japán bálnavadász-flotta ellen, az Antarktiszi Bálnavédelmi Térségben.

 „A japán feljelentés nem ért bennünket váratlanul.”- mondta Susan Hartland, a Sea Shepherd igazgatója. „Ez csak azt mutatja, mit tesz meg Japán annak érdekében, hogy fosztogathassa óceánjainkat. Hetek óta tisztában voltunk azzal, hogy a japánok mozgatják a szálakat, számítottunk ezekre a megtorló, politikailag motivált hamis vádakra, melyek ellen a törvényes képviseletünk megkezdte a jogi lépéseket. Ezek közül a vádak közül egyik sem bizonyult megalapozottnak, amikor az ICR (Institute for Cetacean Research, a japán bálnavadászati intézet) az USA bíróságán jelentette fel a Sea Shepherdet, így a bíróság februárban ejtette az ügyet. A japán bálnavadászok kettészelték az Ady Gil trimaránunkat és majdnem megölték a hat fős legénységet, amiért soha nem kellett bíróság előtt felelniük, és még ők veszik a bátorságot, hogy hamis vádakat kreáljanak a Sea Shepherd ellen.”

A Sea Shepherd már nyolc bálnavédelmi szezonban szállt szembe Japánnal az Antarktiszi Bálnavédelmi Területen, és jelenleg felkészülési szakaszának finisében érkezett, hogy megkezdje a kilencedik szezont egy még nagyobb, még erősebb bálnavédelmi flottával, mely egy új hajónkkal egészült ki. „A japán bálnavadászok súlyos tévedésben vannak, ha azt gondolják, egy újabb „vörös” lista a Sea Shepherd útjába állhat, és megakadályozhatja a kilencedik bálnavédelmi missziónkat az Antarktiszi Bálnavédelmi Területen. A Zéró Tolerancia kampányunk célja, hogy egyetlen bálnatest nélkül űzze haza a japán bálnavadász-flottát!” – mondta Susan Hartland.

Háttér:

  • Az Interpol „vörös lista” nem nemzetközi letartóztatási parancs. Az csupán felhívja a tagországok figyelmét a Costa Rica-i letartóztatási parancsra. A tagállamokra nem jelent letartóztatási kötelezettséget, saját elbírálásuk szerint eleget tehetnek neki, vagy figyelmen kívül hagyhatják azt.
  • A japán letartóztatási parancsban megjelölt incidens 2010-ben történt, amikor egy korábbi partnerünk átmászott egy japán bálnavadász hajóra (Shonan Maru 2), hogy személyesen nézzen szembe azzal a kapitánnyal, aki keresztülgázolt az ő (Pete Bethune) Ady Gil trimaránján. Az ütközés megsebesített egy operatőrt, a legénység akár a fagyos óceánba fulladhatott volna, és megsemmisítette a másfél millió USD értékű járművét. Paul Watson Kapitány ellenezte a tervet, megpróbálta lebeszélni Pete Bethunet a végrehajtásáról, ennek bizonyítéka látható a Bálnák Háborúja III. szériában. A Shonan Maru 2 kapitányának nem kellett vallomást tennie az ütközésről.
  • A Costa Rica-i letartóztatási parancsban megjelölt 2002-es eseményt a „Sharkwater” díjnyertes dokumentumfilm is megörökítette és bemutatta a nagyközönség számára. Az incidens a guatemalai felségvizeken történt, amikor a Sea Shepherd az illegális cápauszony-halászatot folytató Costa Rica-i hajót, a Varadero-t irányította kikötőbe. A Sea Shepherd a guatemalai hatóságok felkérésére utasította a Varadero legénységét, hogy azonnal függesszék fel illegális tevékenységüket és hajózzanak kikötőbe. A Varadero kísérése közben az erőviszonyok és a szabályok megfordultak, egy guatemalai hadihajó érkezett a térségbe, a Sea Shepherd hajója elleni fellépéssel. Elkerülendő a hadihajóval való konfrontációt, a Sea Shepherd Costa Rica-i vizekre hajózott, ahol a legénység további illegális cápauszony-halászati tevékenységre utaló nyomokat talált az épületek tetején száradó több ezer cápauszony formájában.