Cápauszonnyal borított hongkongi tetők

Gary Stokes – Sea Shepherd Hongkong – kommentárja

editorial-130103 sharkfin

Titkos cápauszony-száritó raktárak – hongkongi épületek tetején

Az új év lelepleződéssel kezdődött Hongkong számára. Egy aggódó állampolgár felfedezett egy cápauszonnyal borított tetőt Hongkong nyugalmas, “Kennedy Town” negyedében. Így aztán egy kamerával a kézben, mindössze néhány órás alvással az újévköszöntő mulatozás után, elindultunk, hogy megkeressük a város egyik leghírhedtebb termékének – a cápauszonynak – a rejtekét!

Tavaly is kaptam hasonló felkérést, hogy vizsgáljak meg egy cápauszonnyal borított hongkongi utcát, a felvételek itt láthatók. A kereskedők, amint rájöttek jövetelünk céljára, azonnal megpróbáltak elrejtőzni. Akárcsak a taijii horrorisztikus delfingyilkosok, ezek a cápauszonykereskedők is rettegnek a fényképezőgépektől és kameráktól, megpróbálják elrejteni szennyes üzletüket a világ nyilvánossága elől. Legnagyobb sajnálatukra és minden igyekezetük ellenére, az elkövetkező napokban a világ látni fogja barbár tevékenységüket, és azt ezek a bűnözők nem akadályozhatják meg.

Hamarosan két fotós barátom – Paul Hilton és Alex Hofford is megjelent, és elkészültek a leleplező felvételek, melyek bejárják a világot. De hogyan tovább?

A figyelem felkeltése és a tájékoztatás nagyon fontos. A probléma az, hogy a cápauszony-kereskedelem miatt évente több millió cápát mészárolnak le brutális kegyetlenséggel, minden szabályozás és ellenőrzés nélkül. Az áldozatok számát csak megbecsülni lehet, de a valós adatokat senki nem tudja pontosan, csak az nyilvánvaló, a kivégzett cápák száma horrorisztikusan magas! Az azonban köztudott, hogy a cápák lassan szaporodó csúcsragadozók, akik kulcsfontosságú szerepet töltenek be a tengerek és óceánok ökoszisztémájának egyensúlyának fenntartásában. Kiírtani őket, csak hogy néhányan   eldicsekedhessenek  egy tál ízetlen leves elfogyasztásával, a konkrét bizonyítéka annak, hogy az “emberi” faj, teljesen elrugaszkodik a természet világától, attól a világtól, amelynek része vagyunk és amely az életet biztosítja számunkra!

A cápáknak szükségük van a védelemre MOST! – A CITES-nek [Convention on International Trade in Endangered Species] végre helyesen kell eljárnia és a védett státuszt tudományos tények alapján, nem pedig gazdasági kapzsiság által befolyásolva kell elrendelnie. A tavalyi évben segítettünk a CITES-nek, bizonyos problémákra felhívtuk a figyelmet és külső nyomást alkalmaztunk, ahol erre szükség volt. Dr Giam leleplezése után, (nyilvánvalóan ellentmondásos szerepvállalásáért, mint a Cites egyik képviselője, aki egyben a Singapuri és Hongkongi cápauszonykereskedők képviselője is), a Sea Shepherd kiemelte, hogy a CITES szabályzatában az érdekellentétek kivizsgálására különös hangsúlyt kell fektetni, hogy soha többé ne fordulhasson elő, hogy valaki befolyásolni tudja a szavazást a saját személyes érdekeiért és üzleti hasznáért. 2013. március elején lesz ennek az ügynek a szavazása, közvetlenül a Cop16 (Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change and 6th Session of the Meeting of the Parties to the Kyoto Protocol) konferenciája előtt.

Csak remélhetjük, hogy a CITES tudományos tényeket és érveket fog prezentálni Bangkokban a CoP16 tárgyalássorozatán, és a cápák végre abban a védelemben fognak részesülni, amire kétségbeesetten szükségük van. Attól félek, hogy a védettségre szoruló fajokat a II. számú, Appendix II: {includes species not necessarily threatened with extinction, but in which trade must be controlled in order to avoid utilization incompatible with their survival} listára helyezik, amely azt jelenti, hogy az adott fajt nem tekintik kihalás szélén álló fajnak, de amelynek a kereskedelmét kontrollálni kell a túlélésük biztosítása céljából. Ez pedig igen csekély védelmet nyújt, mindössze a kereskedelmi mozgást követi és szabályozza annyiban, hogy az exportáló ország illetékes hivatalának kiviteli engedélyt kell kiállítania, az importáló országnak semmiféle szabályozásnak nem kell eleget tennie, az importált fajokat szabadon értékesíthetik. Ezen aggodalmamat erősítette meg, amikor cetcápa -uszonyokat fedeztem fel egy hongkongi boltban. Amikor kapcsolatba léptem a hatóságokkal, azt a választ kaptam, hogy ez teljesen törvényes.

Ezért szükségszerű, hogy a “népszerű” cápafajok az I-es kategóriába kerüljenek, mint ami az elefántokra (elefántcsont vadászat megakadályozása) vonatkozik. Az I-es kategóriába sorolt állatok meggyilkolása és kereskedelme egyaránt törvényellenes. Amennyiben ez megvalósul, minden levágott cápauszonyt, amely “hasonlít” az I-es kategóriába sorolt cápák uszonyához, DNS-vizsgálatnak vetünk alá, és meg fogjuk állapítani, mely faj egyedéé. A project időigényes és nagyon drága lesz.

Csak úgy vethetünk véget a hasonló, horrorisztikus felvételeknek, ha a cápamészárlás és a cápauszony- kereskedelem egyaránt illegális lesz.

editorial-130103-1-2-C50036B7-45FB-4D18-B4A7-8E44CA16C258

Több mint 10.000 cápauszony szárad hongkongi épületek tetején. Amint levágják a cápák uszonyát, a haszontalanná vált, agonizáló állatot visszahajitják a tengerbe, ahol lassú halállal, saját vérében fullad meg

Több mint 10.000 cápauszony szárad hongkongi épületek tetején. Amint levágják a cápák uszonyát, a haszontalanná vált, agonizáló állatot visszahajitják a tengerbe, ahol lassú halállal, saját vérében fullad meg

Hongkong a világ cápauszony-kereskedelmének a fellegvára. Évente több millió cápát ölnek meg az uszonyáért.

Hongkong a világ cápauszony-kereskedelmének a fellegvára. Évente több millió cápát ölnek meg az uszonyáért.