Japán végül a Hágai Nemzetközi Bíróság elé került a Déli-óceáni Bálnavédelmi Területen zajló bálnamészárlása miatt, melyet a törvényi kiskaput kihasználva, a „tudomány” leple alatt végez a japán bálnaorvvadász-flotta. A tárgyalás 2013. június 26-án kezdődött. 2008-ban az Ausztrál Szövetségi Bíróság betiltotta a felségvizein zajló bálnamészárlást és utasította Japánt, hogy tartsa be az ausztrál felségvizekre vonatkozó törvényeket. A japán bálnamészárlási intézet (ICR) ignorálta az 1986-ban hozott nemzetközi és a 2008-as ausztrál törvényeket egyaránt. Az ausztrál kormány delegációjának most 3 hét áll rendelkezésére, hogy előterjessze bizonyítékait a bíróságon. Ausztrália 2010-ben vitte az ügyet a nemzetközi bíróság elé, hogy véget vessen a japán „tudományos” bálnamészárlásnak, mellyel a szigetország megsérti és kijátssza a nemzetközi bálnamészárlás szabályozását ellátó egyezmény (International Convention for the Regulation of Whaling – ICRW) kereskedelmi bálnamészárlásra vonatkozó moratóriumát.
A Sea Shepherd Conservation Society a bírósági eljárás teljes időtartama alatt jelen van. A Sea Shepherd egyik legfontosabb pillére az Antarktiszi Bálnavédelem, mellyel jelentősen csökkentettük a japán bálnavadászati intézet (ICR) saját maga számára megállapított, 1.035 fős vadászati kvótáját. A 2012/13-as vadászati szezonban, a japán bálnaorvvadász-flotta „csak” 103 Csukabálnát, köztük 46 állapotos nőstényt gyilkolt meg, ez volt minden idők legalacsonyabb zsákmánya, a Sea Shepherd Ausztrália által vezetett, nemzetközi önkéntesek erőszakmentes beavatkozásának eredményeként. A bálnavadászati moratórium 1986-os törvénybe lépése óta, Japán több mint 14.000 bálnát gyilkolt meg „tudományos” kutatás leple alatt, az 1986-ban deklarált, Ausztráliához tartozó, Antarktiszi Bálnavédelmi Területen.
A Sea Shepherd USA reméli, hogy az ügy kimenetele végre valódi békét fog hozni a Déli-óceánban migráló bálnák számára, és a Déli-óceáni Bálnavédelmi Terület valóban betöltheti deklarált szerepét, és soha többé, egyetlen nemzet sem próbál meg vadászati területként tekinteni rá. „Annak ellenére, hogy az Antarktiszi Bálnavédelmi missziónk a bolygónk déli féltekéjén történik, az emberek világszerte aggódnak az ügyért, mert a célba vett bálnák nem Ausztrália tulajdonai, hanem az egész világ bálnái, így mindannyiunk közös érdeke az ő túlélésük és jólétük. Ha elveszítenénk az ügyet a nemzetközi bíróságon, az megrázná a közvéleményt világszerte, akik támogatják bálnavédelmi törekvéseinket. És miután óceánjaink bálnaállományának közel 90%-át már kipusztították, nekünk meg kell védenünk a maradékot, hogy elkerüljék a végzetet.” – közölte a Sea Shepherd USA igazgatója, Susan Hartland.
Miközben Ausztrália törvényes csatát vív Japán ellen a Hágai Nemzetközi Bíróságon, a Sea Shepherd USA folytatja harcát a bálnák védelméért a japán bálnavadászati intézet (Institute for Cetacean Research – ICR) ellen az USA-ban, hazai terepen. Hogy a „kutatási” célú bálnamészárlással kijátsszák a kereskedelmi bálnavadászatra vonatkozó nemzetközi tilalmat, a japán bálnaorvvadász-flotta hajóin a „RESEARCH” / „kutatás” embléma szerepel. Az ICR jogi képviseletének sikerült ideiglenes rendelkezést elérnie a Sea Shepherd USA ellen, abban a reményben, hogy a bálnavédőket kiiktatva, szabadon folytathatják a bálnák mészárlását. 2012 elején a bíróság eredetileg elutasította az ICR beadványát, a bírók elismerték, hogy a Sea Shepherd USA akciói ártalmatlanok, ugyanakkor a közérdeket szolgálják. Ennek ellenére, 2012. december 17-én, az USA Kilencedik Kerületi Bírósága felülbírálta a döntést, és olyan ideiglenes ítéletet hozott, amit semmilyen törvényi paragrafussal nem indokolt. Az ideiglenes rendelkezésben meghozott, 500 yardos távol-tartási végzés megakadályozta Paul Watson Kapitányt és a Sea Shepherd USA-t, hogy döntéshozóként részt vegyen az ICR flottája elleni beavatkozásban. Ezt az extrém döntést anélkül hozták meg, hogy alperesként lehetőséget kaptunk volna a bizonyítékaink bemutatására. Ha az USA bírósági tárgyalásai továbbra is hasonló stílusban zajlanak, az komolyan veszélyezteti a Sea Shepherd USA jövőjét és az óceánok élővilágának aktív védelmét.
A nyilvános tárgyalások online megtekinthetők a
Hágai Nemzetközi Bíróság honlapján és az ENSZ honlapján.